Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Organizace > Hasiči > Historická zbrojnice > Historická technika

Historická technika

Čtyřkolová stříkačka

Čtyřkolová stříkačka - tvz. koňka byla pořízena v roce 1890 od firmy F. Smekal Vdova, I. Moravská továrna na stříkačky, čerpadla, hasičské náčiní a hadice v Čechách u Olomouce. Sbor za ní s celým příslušenstvím zaplatil 650 zlatých. Stříkačka byla do vesnice přivezena 20. července 1890 a na zahradní slavnosti 17. srpna 1890 byla slavnostně odevzdána svému účelu. Na stříkačku dostal sbor příspěvek zemského hasičského výboru 180 zlatých, od baronky Parish ze Žamberka 100 zlatých, od obce také 100 zlatých a císař František Josef I. přispěl 60 zlatými. Zbývající peníze splácel sbor až do roku 1894. První zásah s novou stříkačkou provedl sbor 28. srpna 1891 při požáru stodoly Josefa Vyhnálka č.p. 115. 

 

Renovace čtyřkolové stříkačky

Téměř dva roky nám trvalo naši koňku z roku 1890 rozložit a zase složit. Začali jsme, když ji bylo 130 let a hotovo bylo krátce před oslavami 135 let od založení sboru v roce 2022, při kterých vedla celý slavnostní průvod obcí.

Cílem renovace nebylo ze stříkačky udělat nablýskaný muzejní exponát, ale zachovat v co možná největší míře její autentický vzhled, a abychom ji mohli i nadále používat při historických scénkách.

Jako první se stříkačce vrátil hadicový naviják pod přední sedačkou, který podle předlohy z podobné stříkačky stejného výrobce vyrobil pan Hamřík z Letohradu. Ten byl někdy v minulosti nahrazen poněkud nevzhlednou bednou na nářadí, která byla ve své době asi více potřeba než samotný naviják. Poté se celá stříkačka rozebrala až na fošnu, která tvoří její hlavní konstrukci. Zrezlé kovové části byly otryskány a opatřeny novým nátěrem. Nepůvodní a nevhodná barva na dřevěných částích byla nahrazena novou. Nejnáročnější bylo rozebrání pumpy. Pro odstranění letité koroze jsme použili elektrolýzu, následovalo čištění mosazných bot, zámyček a měděného větrníku. Vše nově přetěsnit a doufat, že až to všechno zase složíme dohromady, tak to bude fungovat. Naštěstí se tak stalo a stříkačka se mohla předvést na oslavách a o týden později na svatbě, kde ukázala, že opravdu funguje a stříká.

Společně s renovací stříkačky probíhala i renovace dvoukolového navijáku na hadice z roku 1903, na kterém je renovace vidět asi nejvíce. Jsme rádi, že se nám podařilo uchovat naši historickou techniku v provozuschopném stavu pro další generace.

Děkujeme Honzovi Celerovi z Kunvaldu za výrobu několika kovaných šroubů, které musely být nahrazeny, Sboru dobrovolných hasičů Písečná za zapůjčení navijáku, podle kterého byl ten náš nový vyroben, panu Hemrlíkovi z Rokytnice v Orlických horách za výrobu nových kožených řemenů a všem členům sboru, kteří přidali ruku k dílu. Renovaci jsme zvládli financovat vlastními prostředky sboru a až na výše zmíněné věci jsme vše zvládli vlastníma rukama. Máme být na co pyšní.