Úvod > Obec > Důležitá oznámení > Prosba týkající se používání zábavní pyrotechniky

Prosba týkající se používání zábavní pyrotechniky

Opět nadchází doba Silvestrovského veselí. Stále více lidí propadá kouzlu barevných ohňostrojů a rachotících petard, za něž někteří nadšenci neváhají vynaložit nemalé peníze. Obliba zábavní pyrotechniky v poslední době vzrostla natolik, že ji lidé nepoužívají zdaleka jen při příležitosti vítání nového roku, ale i k rodinným oslavám v průběhu roku celého.

Po velkých oslavách, jako je třeba právě Silvestr, bývají nacházena uhynulá, poraněná a vyděšená zvířata (například srnky a ptáci). Vyděšení volně žijící živočichové se v šoku ze světla a rámusu snaží uniknout do bezpečí a často dojde ke kolizi s vozidlem, v případě ptáků k nárazu do budov, elektrického vedení a podobně.

My nechceme a ani nemůžeme používání zábavní pyrotechniky nikomu zakazovat. Chtěli bychom však apelovat na vás na všechny. Používejte ji s mírou. Představte si, jak děsivé to pro ta zvířata musí být. Věříme, že se dá Nový rok oslavit i jinak. Jsou organizované, předem oznámené ohňostroje, na které se chovatelé mohou připravit. Když se pak už 14 dnů před Silvestrem ozývají dělobuchy v různých časech, zkuste na to svá zvířata připravit. Představte si, jak by bylo parádní, kdybychom všichni věděli, že pouze, dejme tomu, na Silvestra od 23 do 00:30 hodin je střílení zábavní pyrotechniky povoleno, zatímco po zbytek roku zakázáno. Ano nevyřešilo by to všechny problémy, ale alespoň by se chovatelé dokázali připravit a zvířata včas přemístit.

Přemýšlejte prosím před tím, než zapálíte knot další rachejtle. Vám možná přinese 10 sekund radosti, jiným může způsobit rozsáhlé starosti.
Krásný Nový rok, Zastupitelé Líšnice