Úvod > Obec > Důležitá oznámení > Zvýšení poplatku za likvidaci komunálního odpadu

Zvýšení poplatku za likvidaci komunálního odpadu

1.1.2023

Od 1.1.2023 se v Líšnici zvyšuje místní poplatek za obecní systém odpadového hospodářství (poplatek za odpady) z 504 Kč za rok na 720 Kč na rok. Ke zvýšení poplatku dochází po 7 letech. Důvodem je výrazné zdražení služeb firmy EKOLA zajišťující svoz a likvidaci směsného komunálního odpadu a plastů na rok 2023. Finanční prostředky vybrané z tohoto poplatku kryly v uplynulých 7 letech celkové náklady na likvidaci komunálního odpadu v průměru z 53%. Zbytek doplácela obec z rozpočtu a příjmů z odprodeje druhotných surovin a odměnou od firmy EKOKOM za odevzdání vytříděných obalových materiálů k dalšímu využití. Při zvýšeném nákladu za poskytované služby od firmy  EKOLA, předpokládaném celkovém množství odpadu na rok 2023 (301 t, což je o 6 tun odpadů více než předpokládané množství za rok 2022) a ponechání poplatku na původní výši 504 Kč, by poplatek pokryl pouze 36% nákladů. Abychom udrželi přibližně stejný poměr mezi vybranými prostředky z poplatku a doplácením z rozpočtu obce, tak byl obecním zastupitelstvem, na doporučení finančního výboru, schválen poplatek právě 720 Kč.

Do budoucna nezbývá nic jiného, než věnovat ještě větší úsilí třídění odpadů, aby bylo co nejméně směsného komunálního odpadu odkládaného do černé popelnice. V odpadech je totiž jen jedna jistota; bude jich stále víc a cena za jejich likvidaci bude trvale růst.

Obecní úřad Líšnice